Mannitol roztw. do inf. (200 mg/ml) - worek 100 ml
MannitolPreparat niedostępny w sprzedaży - wstrzymana produkcja
Pełnopłatny (100%): | 11.18 zł przykładowa recepta![]() |
---|
Wskazania do stosowania:
Zwiększanie diurezy w zapobieganiu i (lub) leczeniu fazy skąpomoczu w ostrej niewydolności nerek, zanim dojdzie do nieodwracalnej, trwałej niewydolności nerek. Zmniejszanie ciśnienia śródczaszkowego i obrzęku mózgu, gdy bariera krew mózg jest nieuszkodzona. Zmniejszanie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego, jeśli nie można go obniżyć stosując inne środki. Przyspieszanie eliminacji wydalanych przez nerki substancji toksycznych w zatruciach.
Dawkowanie wg ChPL (Charakterystyki Produktu Leczniczego)
Dożylnie we wlewie kroplowym, do dużej żyły obwodowej lub żyły centralnej. Dawkowanie i szybkość wlewu zalecać indywidualnie, zależnie od masy ciała, wieku, stanu klinicznego i biologicznego pacjenta oraz stosowanego jednocześnie leczenia.
Dorośli, młodzież i pacjenci w podeszłym wieku: zwykle 250-1000 ml/dobę (50-200g), z zaleceniem nie przekraczania granicznej dawki 250 ml (50 g) przy jednorazowym podaniu. W większości przypadków poprawa następuje po dawce 250 do 500 ml /dobę (50 do 100 g). Szybkość wlewu wynosi zazwyczaj 30-50 ml/h; tylko w w sytuacjach krytycznych maksymalna szybkość wlewu może dochodzić do 70 ml na godzinę przez 5 minut, po 5 minutach szybkość wlewu należy zmniejszyć do normalnego zakresu. W wyraźnej oligurii lub w zaburzeniach czynności nerek - dawka próbna wynosi 1 ml/kg m.c (200mg/kg m.c.), podawanie tej dawki przez 3-5 min powinno wywołać w ciągu 2-3 h diurezę o szybkości 30-50 ml/h, jeśli szybkość diurezy nie zwiększa się można podać drugą dawkę próbną. Brak zadawalającego efektu leczniczego po drugiej dawce próbnej jest wskazaniem do przerwania podawania leku; pacjenta poddać ponownym badaniom, gdyż może to być oznaką trwałej niewydolności nerek. W nadciśnieniu śródczaszkowym, obrzęku mózgu i nadciśnieniu śródgałkowym: 7,5-10 ml/kg m.c. we wlewie w ciągu 30-60 min. Przed zabiegiem operacyjnym, dawkę leku należy podać 1-1,5 h przed operacją, co zapewni uzyskanie maksymalnego efektu. W przypadku diurezy forsowanej wstępna dawka może wynosić ok. 125 ml; dawkę należy dobrać tak, aby utrzymać wydalanie moczu na poziomie co najmniej 100 ml/h i dodatni bilans wodny w wysokości 1-2 litrów. Dzieci: 2,5 - 7,5 ml/kg m.c. W razie potrzeby, taką dawkę można podać jeszcze 1-2 krotnie, zachowując 4 do 8 h przerwy między wlewami. W niewydolności nerek dawka testowa powinna wynosić 1 ml/ kg m.c. (200 mg/kg m.c.) i być podana w ciągu 3-5 min. Przy obrzęku mózgu i zwiększeniu ciśnienia śródgałkowego, taką dawkę można podać w ciągu 30 - 60 minut, podobnie jak u dorosłych.