Afonilum kaps. o przedł. uwalnianiu (250 mg) - 20 szt.
TheophyllinePreparat niedostępny w sprzedaży
Pełnopłatny (100%): | zł przykładowa recepta![]() |
---|
Wskazania do stosowania:
Zapobieganie i leczenie stanów skurczowych oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Produkty z teofiliną o przedłużonym uwalnianiu nie są przeznaczone do doraźnego leczenia stanu astmatycznego (ciężkiego napadu astmy) lub zaburzeń oddychania spowodowanych ostrym skurczem oskrzeli.
Dawkowanie wg ChPL (Charakterystyki Produktu Leczniczego)
Doustnie. Dawkę teofiliny należy dobierać indywidualnie uwzględniając skuteczność działania i tolerowanie leku przez pacjenta. Dawkowanie najlepiej jest ustalać po oznaczeniu stężenia teofiliny w osoczu (zakres stężeń terapeutycznych: 8-20 µg/ml). Monitorowanie stężenia teofiliny w surowicy jest wskazane zwłaszcza w przypadku wystąpienia działań niepożądanych lub niewystarczającej reakcji na leczenie. Jeśli pacjent stosował wcześniej teofilinę lub jej związki należy to uwzględnić ustalając dawkę początkową i odpowiednio ją zmniejszyć. Dawkę należy obliczyć na podstawie należnej masy ciała, ponieważ teofilina nie przenika do tkanki tłuszczowej. Osobom palącym z powodu szybkiego wydalania teofiliny, należy podawać odpowiednio większe dawki teofiliny w przeliczeniu na masę ciała, niż niepalącym dorosłym pacjentom. Należy zachować szczególną ostrożność podczas dobierania dawki u pacjentów, którzy rzucili palenie, ponieważ stężenie teofiliny w osoczu jest u nich zwiększone w porównaniu z osobami niepalącymi. Na ogół wydalanie teofiliny przebiega wolniej u pacjentów z niewydolnością serca, ciężkim niedotlenieniem, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, zapaleniem płuc, ostrym obrzękiem płuc, zakażeniami wirusowymi (zwłaszcza grypą), gorączką nie poddającą się leczeniu, u osób w podeszłym wieku i u pacjentów przyjmujących niektóre leki - u tych pacjentów konieczne jest zastosowanie mniejszych dawek teofiliny oraz zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji o zwiększeniu stosowanej dawki. Informowano też o zmniejszeniu wydalania teofiliny po szczepieniu przeciw grypie i gruźlicy - może być konieczne zmniejszenie dawki teofiliny. U pacjentów otyłych dawkę ustala się na podstawie należnej masy ciała.
Dorośli i młodzież powyżej 16 lat (mc.: 60-70 kg): dawka dobowa wynosi 11-13 mg/kg mc.; 1 kaps. 250 mg 2-3 razy na dobę lub 1 kaps. 375 mg 2 razy na dobę. Dzieci i młodzież 12-16 lat (mc.: 40-60 kg): dawka dobowa wynosi 18 mg/kg mc.; 1 kaps. 250 mg 2-3 razy na dobę lub 1 kaps. 375 mg 2 razy na dobę. Dzieci 8-12 lat (mc.: 25-40 kg): dawka dobowa wynosi 20 mg/kg mc.; 2 kaps. 125 mg 2-3 razy na dobę lub 1 kaps. 250 mg 2-3 razy na dobę. Dzieci 6-8 lat (mc.: 20-25 kg): dawka dobowa wynosi 24 mg/kg mc. 1-2 kaps. 125 mg 2 razy na dobę.
Preparat w dawce 375 mg jest przeznaczony do leczenia podtrzymującego u pacjentów o ustalonym zapotrzebowaniu dobowym 750 mg teofiliny - 1 kaps. 375 mg rano i 1 kaps. wieczorem. Preparat w dawce 500 mg jest przeznaczony do leczenia podtrzymującego u pacjentów dorosłych z większym dobowym zapotrzebowaniem na teofilinę wynoszącym około 1000 mg - 1 kaps. 500 mg rano i 1 kaps. wieczorem.
W przypadku zmiany leczenia preparatem na inny produkt leczniczy zawierający teofilinę, konieczne jest monitorowanie stężenia teofiliny w surowicy. W przypadku zmiany ze stosowania teofiliny w postaci o niemodyfikowanym uwalnianiu na postać o przedłużonym uwalnianiu może być wskazane zmniejszenie dawki dobowej.
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek należy stosować mniejsze dawki i zachować szczególną ostrożność podczas zwiększania dawkowania.
Kapsułki należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością płynu. W przypadku trudności z połknięciem kapsułki, można ją otworzyć przez jednoczesne przekręcenie i pociągnięcie obydwu części. Zawartość kapsułki należy połknąć popijając dużą ilością płynu. Nie będzie to miało wpływu na szybkość uwalniania substancji czynnej. Jeśli to możliwe leczenie należy rozpoczynać wieczorem, krótko przed udaniem się na spoczynek, a dawkę powoli zwiększać przez 2-3 dni. Dawki pojedyncze należy przyjmować w równych odstępach czasu w ciągu doby. W przypadku podawania 2 razy na dobę, zazwyczaj dawkę przyjmuje się rano i wieczorem. Czas leczenia zależy od rodzaju, nasilenia oraz przebiegu choroby.