Zaloguj się do serwisów Konsylium24.pl i Kompendium24.pl
Logowanie Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?
Nie masz konta w Konsylium24 ? Zarejestruj się
Indeks24.pl

Inteligentna wyszukiwarka leków

Aktualna i wiarygodna
baza wszystkich leków.
Ostatnia aktualizacja:

Informacje o lekach dostarcza Pharmindex

Metocard roztw. do wstrz. (1 mg/ml) - 5 amp. x 5 ml

Metoprolol tartrate

Preparat dostępny - opakowanie w ciągłej sprzedaży

Pełnopłatny (100%):przykładowa recepta

Wskazania do stosowania:

Leczenie częstoskurczów, szczególnie częstoskurczów nadkomorowych. Wczesne zastosowanie preparatu u pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego zmniejsza obszar zawału i ryzyko wystąpienia migotania komór. Zmniejszenie nasilenia bólu po zastosowaniu preparatu może zmniejszyć konieczność stosowania leków przeciwbólowych z grupy opioidów. Preparat zastosowany w ostrym zawale mięśnia sercowego zmniejsza śmiertelność.

Dawkowanie wg ChPL (Charakterystyki Produktu Leczniczego)

Dożylnie. Preparat powinien być podawany przez personel mający doświadczenie w leczeniu tym preparatem. Podczas stosowania leku należy kontrolować ciśnienie krwi i zapis EKG. Leczenie częstoskurczów: początkowo podaje się dożylnie 5 mg metoprololu z szybkością 1-2 mg/min. Dawka ta może być powtarzana w 5-minutowych odstępach aż do czasu uzyskania pożądanego efektu klinicznego. Całkowita dawka 10-15 mg jest zwykle wystarczająca. Dawki 20 mg i większe prawdopodobnie nie spowodują dodatkowej korzyści klinicznej. Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli metoprolol jest podawany dożylnie pacjentom z ciśnieniem skurczowym mniejszym niż 100 mmHg. Podanie metoprololu może dodatkowo obniżyć ciśnienie tętnicze. Zawał mięśnia sercowego: preparat powinien być zastosowany jak najszybciej od wystąpienia objawów zawału mięśnia sercowego. Leczenie należy rozpocząć na oddziale kardiologicznym lub podobnym, niezwłocznie po ustabilizowaniu stanu hemodynamicznego pacjenta, od podania dożylnie dawki 5 mg. Następnie co 2 min podaje się kolejną dawkę 5 mg, maksymalnie do całkowitej dawki 15 mg, w zależności od stanu hemodynamicznego pacjenta. Po podaniu każdej dawki 5 mg, należy kontrolować ciśnienie tętnicze oraz częstość skurczów serca. Nie należy podawać kolejnej dawki preparatu, jeśli czynność serca jest wolniejsza niż 40/min, ciśnienie skurczowe jest mniejsze niż 90 mmHg i odcinek PQ jest dłuższy niż 0,26 s. Nie należy również podawać kolejnej dawki, jeżeli nastąpi zaostrzenie duszności lub skóra pacjenta będzie spocona i zimna. Po upływie 15 min od podania ostatniej dawki dożylnie należy podać 50 mg winianu metoprololu doustnie i kontynuować podawanie dawki 50 mg winianu metoprololu doustnie co 6 h przez 2 doby. U pacjentów, którzy nie tolerowali pełnej dawki dożylnej preparatu, należy zastosować połowę zalecanej dawki doustnej. Zalecana dawka podtrzymująca metoprololu wynosi 100 mg 2x na dobę (rano i wieczorem) lub 200 mg raz na dobę. Szczególne grupy pacjentów  Nie ma konieczności modyfikowania dawki leku u pacjentów z niewydolnością nerek i u osób w podeszłym wieku. Zazwyczaj nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z marskością wątroby, ponieważ metoprolol wiąże się z białkami w małym stopniu (5-10%). U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (np. u pacjentów z zespoleniem wrotno-czczym), należy rozważyć zmniejszenie dawki leku. Doświadczenie dotyczące stosowania leku dzieci jest niewielkie. Sposób podania. Preparat jest roztworem gotowym do użycia. Może być również mieszany z roztworami: 0,9% roztworem chlorku sodu, 15% roztworem mannitolu, 10% roztworem glukozy, 5% roztworem glukozy, roztworem Ringera. W 1000 ml roztworu można rozcieńczyć maksymalnie 40 mg metoprololu. Preparatu nie należy mieszać z dekstranem.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Betaloc roztw. do wstrz.(1 mg/ml) - 5 amp. 5 ml roztw. do wstrz. Metoprolol tartrate 50.99 zł 2025-02-04
Metocard roztw. do wstrz.(1 mg/ml) - 5 amp. x 5 ml roztw. do wstrz. Metoprolol tartrate  zł 2023-10-06
Metocard tabl.(100 mg) - 30 szt. tabl. Metoprolol tartrate 10.71 zł 2024-12-31
Metocard tabl.(50 mg) - 30 szt. tabl. Metoprolol tartrate 7.58 zł 2024-12-31
Metoprolol Medreg tabl. powl.(100 mg) - 30 szt. tabl. powl. Metoprolol tartrate 8.77 zł 2024-12-31
Metoprolol VP tabl.(50 mg) - 30 szt. tabl. Metoprolol tartrate 8.62 zł 2021-06-11

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów.